Dania: Rozprzestrzenia się nowa odmiana wirusa. Potwierdzono 256 zakażeń wariantem B.1.1.7

W Danii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym i bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa z Republiki Południowej Afryki, znanym jako B.1.351 / 501Y – poinformowała w sobotę duńska agencja kontroli chorób zakaźnych (SSI). Jak podała SSI, infekcję wykryto u osoby, która podróżowała do Dubaju.

Wcześniej w sobotę agencja poinformowała, że od połowy listopada do 10 stycznia w Danii potwierdzono 256 przypadków zakażenia nowym i bardziej zaraźliwym wariantem B.1.1.7 koronawirusa, zidentyfikowanym po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii – donosi portal Mp.pl.

Z raportu SSI wynika, że 256 Duńczyków zostało zakażonych nowym wariantem od połowy listopada do 10 stycznia. Odpowiada to 1,3 proc. wszystkich przeanalizowanych pozytywnych testów. W pierwszym tygodniu stycznia odsetek pozytywnych testów z wariantem B.1.1.7 wyniósł 3,6 proc., a tempo wzrostu liczby infekcji zaniepokoiło władze i skłoniło do przedłużenia lockdownu.

Wstępne dane wykazały, że 11 osób zakażonych tym wariantem podróżowało przed infekcją, w tym pięć – do Wielkiej Brytanii, ale SSI stwierdziło, że nie jest jasne, czy zostały one zakażone za granicą, czy w kraju. Dania, starając się ograniczyć rozprzestrzenianie nowego wariantu wirusa, w środę przedłużyła lockdown do 7 lutego.

Zobacz też: Niemcy: Kara więzienia za nieprzestrzeganie obostrzeń