Dania / Niemcy: Polak udaremnił zamach terrorystyczny? Zatrzymano grupę planującą zamachy

W Danii i Niemczech aresztowano 14 osób pod zarzutem planowania zamachu, lub zamachów terrorystycznych – poinformowały duńskie służby. Zabezpieczono kilogramy chemikaliów, które mogły być użyte do konstrukcji bomb.

Według niemieckiej agencji informacyjnej DPA i gazety “Der Spiegel” terroryści złożyli zamówienie na pięć kilogramów siarki i pięć kilogramów proszku aluminiowego do mieszkania w niemieckim mieście Dessau-Roßlau w Saksonii-Anhalt na południowy zachód od Berlina. Chemikalia miał dostarczyć… handlarz z Polski. Polak przyjął zapłatę, wysłał towar, ale zaniepokojony dziwnym zamówieniem zaalarmował niemiecką policję federalną – donosi Onet.pl.

Kiedy funkcjonariusze przeszukali mieszkanie w zeszłym tygodniu, chemikalia zniknęły. Odkryto za to kilogramy petard, lontów i innych materiałów pirotechnicznych, a także ręcznie wykonaną flagę dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS). W mieszkaniu znajdował się też Koran z podkreślonymi fragmentami, w których mowa jest o walce z niewiernymi. Policja dostała informacje, że część materiałów mogło trafić do Danii.

Duńscy funkcjonariusze, Duńska Agencja Zarządzania Kryzysowego, a także oddziały antyterrorystyczne również wpadły do jednego z mieszkań w mieście Holbæk. Chemikalia ostatecznie zabezpieczono.

– Znaleźliśmy składniki potrzebne do wykonania bomby – powiedział Flemming Drejer, kierownik operacyjny duńskich służb specjalnych PET. “Terroryści zgromadzili chemikalia, które pozwoliłyby do doprowadzenia wybuchu tysiąc razy silniejszego niż wystrzał armatni” – opisują duńskie media.

Mieszkanie zostało odkryte jednak na czas, ponieważ materiały nie zostały jeszcze zmieszane i dlatego nie stanowiły niebezpieczeństwa m.in. dla innych mieszkańców budynku.

Niemieccy śledczy uważają, że aresztowania zapobiegły atakowi terrorystycznemu – relacjonuje “Der Spiegel”. Nie jest jednak jasne, czy miało do niego dojść w Niemczech, Danii czy gdzie indziej.

Wobec siedmiu osób zatrzymanych w Danii sąd podjął decyzję o ich aresztowaniu – przekazano w czwartkowym komunikacie PET. Podejrzanych zatrzymano na wyspie Zelandia, zarzuca się im m.in. przechowywanie materiałów wybuchowych oraz składników do ich produkcji, a także nielegalne posiadanie broni palnej.

Niemiecki tygodnik “Der Spiegel” donosi z kolei w czwartek na swoim portalu, że policja duńska i niemiecka aresztowały w weekend trzech syryjskich braci w wieku 33, 36 i 40 lat podejrzewanych o planowanie islamistycznego ataku terrorystycznego.

Zobacz również: Nowe zasady wjazdu do Polski. Wymagany będzie test na koronawirusa