23.03 “Polak – Węgier dwa bratanki” Obchodzimy dziś Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej

23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Został on ustanowiony 14 lat temu zarówno przez Parlament Polski jak i Węgier.

Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP. Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami.

1000 lat wspólnej historii i mnóstwo bohaterów łączach oba kraje – to zdaniem ambasador Węgier Orsolyi Zsuzsanny Kovacs najważniejsze spoiwa przyjaźni polsko-węgierskiej. Przedstawicielka naszych bratanków była gościem programu „Wstaje Dzień” na antenie TVP Info.

Ambasador wyliczyła osoby ważne dla historii obu krajów. – To przede wszystkim św. Jadwiga, św. Kinga, Stefan Batory czy Józef Bem, który u nas pieszczotliwie nazywany jest ojczulkiem – mówiła.

– Na Węgrzech bardzo doceniana jest jego rola w Wiośnie Ludów w latach 1848–9. Także pamiętamy o roli Polaków podczas rewolucji węgierskiej w 1956 roku – przypomniała.

U naszych bratanków niezwykle ceniony był także Jan Paweł II. – W moim domu mówiło się, że to „nasz papież”. Będąc dzieckiem byłam przekonana, że jest on Węgrem – dodała.

Jej zdaniem relacje łączące Polskę i Węgry najlepiej opisał legionista Teofil Łapiński. – To miłość i interes. Polega to na tym, że nie musimy sobie niczego tłumaczyć, bo świetnie się rozumiemy, a patrząc na mapę widać, że łączą nas wspólne interesy – stwierdziła.

Jak najlepiej uczcić dzień przyjaźni polsko-węgierskiej? – Z czerwonym winem i zupą gulaszową. Na stronie ambasady zamieściliśmy tradycyjne przepisy kuchni węgierskiej – powiedziała na zakończenie.

Zobacz również: Polacy czekają w kolejkach na wjazd do Niemiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *